ZUS DRA cz. II: deklaracja rozliczeniowa dla płatników składek

ZUS DRA cz. II: deklaracja rozliczeniowa dla płatników składek

ZUS DRA cz. II to deklaracja przygotowywana przez płatników, którzy wyliczają wysokość składek na ubezpieczenia społeczne na podstawie dochodu osiągniętego w poprzednim roku. Składa się ją raz w roku, zazwyczaj z kompletem dokumentów rozliczeniowych za styczeń.

Dla kogo ZUS DRA cz. II

Deklaracja ZUS DRA cz. II przewidziana jest dla osób fizycznych wykonujących działalność na mniejszą skalę, które korzystają z obniżenia składek na ubezpieczenia społeczne i opłaca składki wyłącznie za siebie. Deklarację tę składają przedsiębiorcy, którzy zgłosili się do Małego ZUS Plus (to preferencyjna forma rozliczania składek, przewidziana dla przedsiębiorców, którzy w poprzednim roku kalendarzowym prowadzili działalność gospodarczą nie krócej niż przez 60 dni, a ich przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej przez cały poprzedni rok kalendarzowy nie przekroczyły 120 tys. zł - lub proporcjonalnie mniej w przypadku działalności prowadzonych przez część roku) - i w konsekwencji będą opłacali składki na ubezpieczenia społeczne w wysokości uzależnionej od osiągniętego przychodu. Taki przedsiębiorca musi przekazać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych informacje o rocznym przychodzie osiągniętym w ubiegłym roku kalendarzowym, rocznym dochodzie osiągniętym w ubiegłym roku kalendarzowym, formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej oraz o podstawie wymiaru składek. Służy do tego deklaracja ZUS DRA cz. II.

Jak wypełnić ZUS DRA cz. II

  • W bloku I należy podać numer (identyfikator) dokumentu - 01 przy składaniu deklaracji, 02 i wyższe numery w przypadku ewentualnych korekt - oraz wskazać rok, którego deklaracja dotyczy. 
  • Blok II służy do podania danych identyfikacyjnych płatnika składek, takich jak numery NIP, REGON, PESEL, rodzaj i numer dokumentu tożsamości, nazwa skrócona, imię i nazwisko, data urodzenia.
  • W bloku III płatnik wskazuje przychód i dochód osiągnięty w poprzednim roku kalendarzowym oraz określa podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
  • W bloku IV płatnik informuje ZUS o formie opodatkowania stosowanej w ubiegłym roku kalendarzowym oraz o przychodach i dochodach opodatkowanych w każdej z tych form (pola 01 i 02 - karta podatkowa, pola 03 i 04 - ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, pola 05 i 06 - podatek według skali lub podatek liniowy). 
  • Blok V deklaracji służy do podania daty wypełnienia deklaracji oraz złożenia podpisu przez płatnika lub reprezentującą go osobę. 

Do kiedy złożyć - termin

Deklarację ZUS DRA cz. II, inaczej niż podstawową deklarację rozliczeniową ZUS DRA, składa się tylko raz w roku. Przedsiębiorca, który do końca stycznia zadeklarował chęć korzystania z Małego ZUS Plus w danym roku kalendarzowym, powinien wysłać deklarację ZUS DRA cz. II wraz z dokumentami rozliczeniowymi za styczeń, a więc do 20 lutego. Także przedsiębiorca, który w kolejnym roku kontynuuje opłacanie składek w wysokości uzależnionej od przychodu, powinien złożyć taką deklarację wraz z kompletem dokumentów rozliczeniowych za styczeń. Gdy przedsiębiorca rozpoczyna opłacanie Małego ZUS Plus w ciągu roku kalendarzowego (bo dopiero wtedy uzyskał prawo do tej ulgi), deklarację ZUS DRA cz. II należy złożyć wraz z dokumentami rozliczeniowymi za miesiąc, w którym dokonał zgłoszenia do ZUS z kodem 05 90 lub 05 92 (są to kody Małego ZUS Plus).

Podstawa prawna

Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 31 stycznia 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika składek, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, raportów informacyjnych, oświadczeń o zamiarze przekazania raportów informacyjnych, informacji o zawartych umowach o dzieło oraz innych dokumentów (Dz.U. 2023 poz. 258); Obwieszczenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 28 sierpnia 2023 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika składek, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, raportów informacyjnych, oświadczeń o zamiarze przekazania raportów informacyjnych, informacji o zawartych umowach o dzieło oraz innych dokumentów (Dz.U. 2023 poz. 2032).

Nota prawna

PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.

Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.

Zostań resellerem fillup

Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.