FP Faktura proforma (zgodna z KSeF)

Druk FP Faktura proforma (zgodna z KSeF)

0(0)
8974
Wersja: 01.01.2023
Obowiązuje od 01.01.2023

Do czego stosuje się FP

Faktura proforma (inna spotykana pisownia to pro forma) nie jest fakturą w rozumieniu ustawy o VAT. To dokument służący przedstawieniu oferty handlowej lub doprecyzowaniu jej warunków. Gdy taki dokument zostanie podpisany przez kontrahenta, staje się potwierdzeniem, że warunki świadczenia zostały zaakceptowane i można go wykorzystać jako dowód przy dochodzeniu ewentualnych roszczeń. Wystawienie faktury pro forma nie rodzi natomiast żadnych skutków w zakresie podatku VAT, a więc nie nakłada na sprzedawcę obowiązku zapłaty wykazanego w tym dokumencie podatku ani nie staje się dla nabywcy podstawą do odliczenia podatku. 

Stosowanie faktur proforma nie jest obowiązkowe. Natomiast gdy faktycznie dojdzie do zawarcia transakcji, której zapowiedzią była faktura proforma, sprzedawca ma obowiązek wystawienia standardowej faktury, którą udokumentuje dokonanie dostawy towaru lub wykonanie usługi albo otrzymanie całości lub części należności przed dostawą lub wykonaniem usługi. Dopiero ten dokument wywołuje skutki podatkowe.

Obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur nie będzie dotyczył faktur proforma. Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, ponieważ tzw. proforma nie jest fakturą w rozumieniu ustawy o VAT, nie będzie obowiązku ani nawet możliwości wystawiania takich dokumentów w KSeF. Faktury proforma wciąż będą wystawiane poza tym systemem, na warunkach i w formie uzgodnionej przez strony transakcji.

Więcej informacji na temat metod wystawiania faktur w systemie KSeF, zasad ich archiwizacji oraz obrotu nimi znajdziesz w naszym poradniku e-faktury KSeF.

Podstawa prawna

Art. 106a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2011, nr 177, poz. 1054 ze zm.).

Nota prawna

PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.

Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.

Bezpłatny
Eksport do XML
Eksport do PDF

Zostań resellerem fillup

Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.