Uwaga! Druk nieaktualnyAktualny druk: PFRON INF-1 Informacja miesięczna o zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, o zatrudnieniu i kształceniu osób niepełnosprawnych lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych
PFRON INF-1 (archiwalny) Informacja miesięczna o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych

Druk PFRON INF-1 (archiwalny) Informacja miesięczna o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych

5.0(1)
2422
Wersja: 21.11.2013
Obowiązywał od 03.01.2013 do 30.06.2016

Do czego stosuje się PFRON INF-1

Zgodnie z zasadą wynikającą z art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych pracodawcy, którzy zatrudniają co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełen wymiar czasu pracy, są zobowiązani dokonywać miesięcznych wpłat na PFRON, jeśli nie zatrudniają odpowiedniej liczby osób niepełnosprawnych. Osiągnięcie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych na poziomie 6% lub wyższym uprawnia pracodawcę do tego, aby być zwolnionym z wpłat.

Pracodawca, który jest zwolniony z miesięcznych wpłat na fundusz PFRON, na podstawie art. 21 ust. 2f ustawy o rehabilitacji, ma obowiązek składania miesięcznych (INF-1) i rocznych (INF-2) informacji o zatrudnieniu osób niepełnosprawnych.

Obowiązek przekazywania tych informacji dotyczy zatem wszystkich pracodawców, którzy zatrudniają co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełen wymiar czasu pracy i osiągają wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych większy lub równy 6%.

Rozporządzenie wprowadzające nowe wzory formularzy INF-1, INF-Z oraz INF-2 weszło w życie 3 stycznia 2013 r. Zostało ono skorygowane przez rozporządzenie MPiPS z dnia 26 kwietnia 2013 r. Dopuszcza ono możliwość składania miesięcznych informacji o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych za miesiące do sierpnia 2013 r. na poprzedniej wersji formularza INF-1, według wzorów formularzy określonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 marca 2011 roku (Dz. U. Nr 63, poz. 329).

Do złożenia informacji miesięcznej za miesiące od września 2013 lub informacji korygującej dokumenty składane za miesiące od października 2012 r. do sierpnia 2013 r. należy użyć już tego nowego wzoru formularza INF-1. 

Formularz informacji miesięcznej INF-1 składa się do Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych najpóźniej do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaistniały okoliczności powodujące zwolnienie z opłat. 

W przypadku składania informacji INF-1 po raz pierwszy oraz w przypadku zmian danych ewidencyjnych dołącza się informację INF-Z.

Przed wypełnieniem formularza należy zapoznać się z objaśnieniami zamieszczonymi na jego drugiej stronie.

Podstawa prawna

- art. 21 ust. 2f ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721, z późn. zm.); - Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 20 grudnia 2012 r. w sprawie określenia wzorów miesięcznych i rocznych informacji o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2013 r., poz. 33); - Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 kwietnia 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wzorów miesięcznych i rocznych informacji o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2013 r., poz. 530); - Obwieszczenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 maja 2014 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie określenia wzorów miesięcznych i rocznych informacji o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych (Dz.U. 2014 poz. 809).

Nota prawna

PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.

Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.

Płatny
ePUAP
Eksport do XML
Eksport do PDF

Zostań resellerem fillup

Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.