Uwaga! Druk nieaktualnyAktualny druk: POPSW Pouczenie o uprawnieniach i obowiązkach obwinionego w postępowaniu w sprawie o wykroczenie
POPSW (archiwalny) Pouczenie o uprawnieniach i obowiązkach obwinionego w postępowaniu w sprawie o wykroczenie

Druk POPSW (archiwalny) Pouczenie o uprawnieniach i obowiązkach obwinionego w postępowaniu w sprawie o wykroczenie

0(0)
336
Wersja: 27.07.2015
Obowiązywał od 01.07.2015 do 14.04.2016

Do czego stosuje się POPSW

Osoba obwiniona w postępowaniu w sprawie o wykroczenie ma prawo do składania wyjaśnień lub ich odmowy bez podania przyczyny. Może również korzystać z pomocy obrońcy prywatnie lub sąd może wyznaczyć obrońcę z urzędu. Jeśli jednak oskarżony zostanie skazany, może zostać obciążony kosztami. W przypadku gdy nie zna języka polskiego, może bezpłatnie korzystać z pomocy tłumacza.

Oprócz ww. praw, obwiniony ma również prawo do:

  • otrzymania odpisu wniosku o ukaranie,
  • prawo do wglądu w akta sprawy,
  • złożenia wniosku o skazanie i zaproponować karę (bez rozprawy lub postępowania dowodowego),
  • może złożyć wniosek o przesłuchanie świadków lub przeprowadzeniu innych dowodów (wniosek należy złożyć w ciągu 7 dni od otrzymania zawiadomienia o terminie rozprawy).

Obwiniony nie musi dowodzić swojej niewinności, jednak musi wyrazić zgodę na przeprowadzenie oględzin ciała, przeprowadzenie badań, pobranie odcisków palców, fotografowanie i przekazywanie tych informacji innym osobom. Ponad to jest zobowiązany poddać się badaniom psychologicznym, psychiatrycznym i badaniom, które wiążą się z dokonaniem zabiegów na ciele oraz pobraniem wymazu ze śluzówki policzków (o ile jest to konieczne).

Oskarżony w postępowaniu ma obowiązek o informowaniu każdej zmiany miejsca pobytu trwającego dłużej niż 7 dni, wskazaniu adresu korespondencyjnego - szczególnie w sytuacji, gdy przebywa za granicą. Jeśli formalności nie zostaną dopełnione rozprawa może zostać przeprowadzona pod nieobecność osoby a pismo doręczone na inny adres.

Obwiniony podpisuje pouczenie po zapoznaniu się z przysługującymi mu prawami oraz obowiązkami.

Podstawa prawna

- Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 maja 2015 r. w sprawie określenia wzoru pouczenia o uprawnieniach i obowiązkach obwinionego w postępowaniu w sprawie o wykroczenie (Dz.U. 2015 poz. 769); - Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (Dz.U. 2013 r. poz. 395, z późn. zm.)

Nota prawna

PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.

Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.

Bezpłatny
Eksport do XML
Eksport do PDF

Zostań resellerem fillup

Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.