Uwaga! Druk nieaktualnyAktualny druk: SFJMAZ RZiS-WP (v.1-2) Rachunek zysków i strat (wariant porównawczy) - zgodnie z Załącznikiem Nr 5 do ustawy o rachunkowości (jednostka mała) w złotych - z wysyłką pliku xml JPK_SF
RZiS-U (archiwalny) Rachunek zysków i strat (wariant porównawczy) - jednostki małe korzystające z uproszczeń

RZiS-U (archiwalny) Rachunek zysków i strat (wariant porównawczy) - jednostki małe korzystające z uproszczeń

0.0(0)
4095
Wersja: 27.02.2018
Obowiązywał od 01.01.2016 do 31.12.2018

Do czego stosuje się RZiS-U

W przypadku jednostek małych możliwy jest szereg uproszczeń w sprawozdaniu finansowym, w tym w rachunku zysków i strat.  Sprawozdanie jednostki małej obejmuje wprowadzenie (w tym informacja dodatkowa), bilans oraz rachunek zysków i strat w jednym z dwóch wariantów kalkulacyjnym lub porównawczym, zależnie od wyboru dokonanego przez kierownika jednostki. W ramach uproszczeń jednostka mała, która ma obowiązek sporządzania sprawozdania z działalności może nie sporządzać tego sprawozdania, pod warunkiem że w informacji dodatkowej przedstawi informacje dotyczące nabycia udziałów własnych.

W rachunku zysków i strat wykazuje się oddzielnie przychody, koszty, zyski i straty oraz obowiązkowe obciążenia wyniku finansowego za bieżący i poprzedni rok obrotowy.

Wariant porównawczy rachunku zysków i strat szerzej niż wariant kalkulacyjny wyszczególnia elementy przychodów i kosztów działalności operacyjnej. W wariancie porównawczym jednostka ma obowiązek wykazać bardziej szczegółowo w RZiS następujące elementy:

A. Przychody netto ze sprzedaży i zrównane z nimi

I. Przychody netto ze sprzedaży

II. Zmiana stanu produktów (zwiększenie - wartość dodatnia, zmniejszenie - wartość ujemna)

III. Koszt wytworzenia produktów na własne potrzeby jednostki

B. Koszty działalności operacyjnej

I. Amortyzacja

II. Zużycie materiałów i energii

III. Usługi obce

IV. Wynagrodzenia

V. Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia, w tym:

- emerytalne

VI. Pozostałe koszty, w tym:

- wartość sprzedanych towarów i materiałów

Nie wyszczególnia się w osobnej pozycji kosztów zarządu.

W przypadku sporządzania rachunku zysków i strat za inny okres sprawozdawczy niż rok obrotowy, w rachunku zysków i strat wykazuje się oddzielnie przychody, koszty, zyski i straty oraz obowiązkowe obciążenia wyniku finansowego za bieżący okres sprawozdawczy oraz analogiczny okres sprawozdawczy poprzedniego roku obrotowego.

W przypadku gdy jednostka przewiduje zaprzestanie określonego zakresu działalności mającego wpływ na przychody i koszty przyszłych okresów sprawozdawczych, przy zachowaniu zasady kontynuacji - odpowiednie przychody i koszty z tym związane należy wykazać odrębnie od przychodów i kosztów działalności kontynuowanej.

Uproszczenia dla jednostek małych występują w przypadku, gdy:

·       jednostkę można w ogóle zaliczyć do małych oraz

·       jeżeli chodzi o niektóre z jednostek małych, które same dokonały wyboru stosowania zasad rachunkowości, choć mogły również stosować uproszczoną rachunkowość – dodatkowo stosowanie uproszczeń możliwy jest, gdy organ zatwierdzający sprawozdanie finansowe podjął decyzję w sprawie ich stosowania.

Jednostkami małymi w rozumieniu ustawy są:

·       spółki i podmioty wskazane w ustawie o rachunkowości (w tym również m.in. osoby fizyczne, spółki cywilne, jawne, partnerskie), jeżeli jednostki te w roku obrotowym, za który sporządzają sprawozdanie finansowe, oraz w roku poprzedzającym ten rok obrotowy, a w przypadku jednostek rozpoczynających działalność albo prowadzenie ksiąg rachunkowych w sposób określony ustawą - w roku obrotowym, w którym rozpoczęły działalność albo prowadzenie ksiąg rachunkowych w sposób określony ustawą, nie przekroczyły co najmniej dwóch z następujących trzech wielkości:

o   17 000 000 zł - w przypadku sumy aktywów bilansu na koniec roku obrotowego,

o   34 000 000 zł - w przypadku przychodów netto ze sprzedaży towarów i produktów za rok obrotowy,

o   50 osób - w przypadku średniorocznego zatrudnienia w przeliczeniu na pełne etaty,

·       osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, które zdecydowały się stosować pełną rachunkowość mimo że przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły mniej niż 1 200 000 euro- w stosunku do których organ zatwierdzający podjął decyzję w sprawie sporządzania sprawozdania finansowego z zastosowaniem uproszczeń.

Uproszczenia stosować mogą również jednostki, które w roku obrotowym, za który sporządzają sprawozdanie finansowe, albo w roku poprzedzającym ten rok obrotowy przekroczyły dwie z wymienionych powyżej wielkości, a które za poprzedni rok obrotowy sporządziły sprawozdanie finansowe z zastosowaniem uproszczeń dla jednostek małych.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U 121, poz. 591 z późn. zm.); Ustawa z dnia 23 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2015 poz. 1333).

Nota prawna

PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.

Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.

Płatny
ePUAP
Eksport do XML
Eksport do PDF

Zostań resellerem fillup

Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.