Uwaga! Druk nieaktualnyAktualny druk: UPZD Upoważnienie – pełnomocnictwo do złożenia dokumentów
UPZD (archiwalny) Upoważnienie – pełnomocnictwo do złożenia dokumentów

Druk UPZD (archiwalny) Upoważnienie – pełnomocnictwo do złożenia dokumentów

0(0)
7303
Wersja: 09.08.2013
Obowiązywał do 04.11.2019

Do czego stosuje się UPZD

Próbując złożyć w jakimkolwiek urzędzie lub instytucji pismo lub dokument innej osoby, napotkać można na opór urzędnika, który nie będzie chciał przyjąć druku. Wynikać będzie to z faktu, że ustne zapewnienie, jakoby druk „poleciła złożyć” osoba na nim podpisana nie jest wystarczające. Niezbędne jest pisemne upoważnienie pełnomocnictwo do dokonania określonej czynności w imieniu i na rzecz innej osoby.
Prawo polskie formalizuje zasady udzielania pełnomocnictw i rozróżnia pełnomocnictwa przekazywane przez osoby prywatnie oraz przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą (przedsiębiorców). Rozróżnia ono wreszcie przypadki, gdy osoba, na podstawie przekazanego pełnomocnictwa,  ma prawo wykonywać – upoważniony jest do wykonania - całego szeregu czynności (pełnomocnictwo rodzajowe) lub do prowadzenia wszystkich spraw danej osoby (pełnomocnictwo ogólne).
W przypadku posiadania pełnomocnictwa rodzajowego (dotyczącego danej sprawy) lub ogólnego, możliwe jest przedstawienie go i złożenie dokumentów w imieniu osoby reprezentowanej. W przypadku braku takiego pełnomocnictwa, konieczne jest przedstawienie dokumentu upoważniającego do prowadzenia konkretnej czynności.
Złożenie pełnomocnictwa w postepowaniu administracyjnym stanowi czynność, która podlega opłacie skarbowej 17 zł. W przypadku pełnomocnictw składanych w związku z wysyłką e-deklaracji podatkowych lub w związku z postępowaniem cywilnym nie podlegają opłacie skarbowej.
Pełnomocnictwo do składania dokumentów składać można jako pełnomocnictwo rodzajowe, np. w związku z koniecznością okresowego dostarczania druków do danego urzędu. Opłatę pobiera się wówczas jednokrotnie.

Podstawa prawna

Art. 98 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny (Dz. U 2014, poz 121).

Nota prawna

PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.

Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.

Płatny
ePUAP
Eksport do DOC
Eksport do XML
Eksport do PDF

Zostań resellerem fillup

Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.