WoUZP Wniosek o umorzenie zaległości podatkowej

Druk WoUZP Wniosek o umorzenie zaległości podatkowej

5.0(1)
1574
Wersja: 17.03.2014

Do czego stosuje się WoUZP

Organ podatkowy na wniosek podatkowy może umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną. Umorzenie zaległości podatkowej powoduje również umorzenie odsetek za zwłokę w całości lub w takiej części, w jakiej została umorzona zaległość podatkowa.
Umorzenie możliwe jest wyłącznie w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym. Udowodnienie tych przesłanek spoczywa nie na organie podatkowym, lecz na podmiocie składającym wniosek. Powoduje to, że wniosek musi być nie tylko sporządzony prawidłowo i zawierać co najmniej wszystkie elementy podania, to również posiadać wystarczające podstawy, by organ uznał na ich podstawie występowanie ważnego interesu podatnika lub interesu publicznego.

Umorzenie dotyczyć może jedynie zaległości podatkowej, a nie kwoty podatku. Brak w obowiązujących przepisach możliwości umorzenia podatku powoduje konieczność złożenia wniosku dopiero po zmianie podatku w zaległość.  Przez złożenie wniosku należy uznać datę złożenia podania w sprawie wniosku.  Zaległością podatkową jest podatek niezapłacony w terminie płatności. Za zaległość podatkową uważa się także niezapłaconą w terminie płatności zaliczkę na podatek, w tym również zaliczkę lub jego ratę. W przypadku uzyskania prolongaty, terminem tym jest termin ustalony w prolongacie.  
Złożenie wniosku o zastosowanie ulgi w spłacie samo w sobie nie chroni podatnika przed wszczęciem postępowania egzekucyjnego. Praktyka często ogranicza prowadzone w tym czasie czynności egzekucyjne.

Podstawa prawna

Art. 67(a) par. 1 pkt 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ordynacja podatkowa (Dz. U. 2012, poz. 749 ze zm.).

Nota prawna

PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.

Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.

Płatny
ePUAP
Eksport do DOC
Eksport do XML
Eksport do PDF

Zostań resellerem fillup

Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.