Wypowiedzenie umowy najmu przybierze inne zasady w przypadku, gdy termin wypowiedzenia wynika z umowy, inaczej, gdy stosowane są terminy ustawowe, a jeszcze inaczej, gdy chodzi o wypowiedzenie umowy najmu lokalu mieszkalnego wynajmowanego na cele mieszkaniowe. Warto, by wypowiedzenie umowy miało miejsce na piśmie, a obowiązkowo - powinno ono wystąpić, gdy umowa została zawarta na piśmie.
Jeżeli czas trwania najmu nie jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem z zachowaniem terminów umownych, a w przypadku ich braku z zachowaniem terminów ustawowych.
Ustawowe terminy wypowiedzenia najmu są następujące: gdy czynsz jest płatny w odstępach czasu dłuższych niż miesiąc, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec kwartału kalendarzowego:
Strony mają możliwość powyższe terminy zmieniać i ustalać je na wzajemnie akceptowalnych warunkach. Warunki te powinny zostać wskazane w umowie. Akceptowalne jest też porozumienie między stronami co do skrócenia lub przedłużenia terminu wypowiedzenia (na zasadzie wolności umów).
Inne zasady dotyczą umów najmu lokali mieszkalnych na cele mieszkaniowe. Wypowiedzenie przez właściciela stosunku prawnego może nastąpić tylko z przyczyn wskazanych poniżej oraz być pod rygorem nieważności dokonane na piśmie, a także określać przyczynę wypowiedzenia:
- Art. 11 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. 2014, poz. 150); - Art. 673 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. 2014, poz. 121).
PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.
Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.
Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.