Uwaga! Druk nieaktualnyAktualny druk: ZUS ESP Wniosek o świadczenie przedemerytalne
ZUS RP-26 (archiwalny) Wniosek o świadczenie przedemerytalne

ZUS RP-26 (archiwalny) Wniosek o świadczenie przedemerytalne

0.0(0)
1648
Wersja: 05.07.2011
Obowiązywał do 10.06.2013

Do czego stosuje się ZUS RP-26

Świadczenie przedemerytalne przysługuje osobie posiadającej status bezrobotnego, która spełniła warunki określone przepisami dotyczące wieku, okresów składkowych i nieskładkowych.

Wniosek o świadczenie przedemerytalne złożony przez osobę zainteresowaną stanowi podstawę do wszczęcia postępowania w ZUS o świadczenie przedemerytalne - rozpatrzenia uprawnień i wydania decyzji na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 2014 r. o świadczeniach przedemerytalnych (Dz.U. z 2013 r. poz.170).

Właściwą jednostką do rozpatrzenia wniosku jest Oddział/Inspektorat właściwy ze względu na miejsce zameldowania na pobyt stały osoby ubiegającej się o świadczenie przedemerytalne. Jeżeli osoba mieszka za granicą wniosek należy złożyć w Oddziale/Inspektoracie ZUS właściwym ze względu na ostatnie miejsce zameldowania na pobyt stały w Polsce. Osoba zainteresowana zamieszkała za granicą w państwie członkowskim Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego/Szwajcarii może złożyć wniosek w wyznaczonej przez Prezesa ZUS jednostce realizującej umowy międzynarodowe.

Wniosek o świadczenie przedemerytalne składa bezpośrednio osoba zainteresowana albo jej przedstawiciel ustawowy - osobiście lub za pośrednictwem urzędu pocztowego.

Organ rentowy wydaje decyzję w ciągu 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania tej decyzji.

Od decyzji organu rentowego przysługuje, w terminie miesiąca od daty doręczenia decyzji, odwołanie do Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, za pośrednictwem organu, który wydał decyzję.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (Dz. U. Nr 120, poz. 1252 ze zm.)

Nota prawna

PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.

Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.

Płatny
ePUAP
Eksport do XML
Eksport do PDF