PB-7 Wniosek o wydanie decyzji o zmianie pozwolenia na budowę

Druk PB-7 Wniosek o wydanie decyzji o zmianie pozwolenia na budowę

0(0)
529
Wersja: 01.07.2021
Obowiązuje od 01.07.2021

Do czego stosuje się PB-7

Kto może wystąpić z wnioskiem / zainicjować sprawę:

Wnioskodawcą może być inwestor, który uzyskał pozwolenie na budowę. Wnioskodawca może działać przez pełnomocnika.

Kiedy potrzebne jest wydanie decyzji o zmianie pozwolenia na budowę

Możliwe jest w trakcie budowy dokonanie zmian w zatwierdzonym projekcie budowlanym lub w warunkach pozwolenia na budowę. Jeśli planowane zmiany są istotnym odstąpieniem*, to należy uzyskać decyzję o zmianie pozwolenia na budowę. Należy pamiętać, żeby dokonać takiej zmiany, decyzja o pozwoleniu na budowę musi być ważna.

Można również wystąpić o zmianę pozwolenia na rozbiórkę jeśli istnieją przesłanki do istotnego odstąpienia od zatwierdzonego projektu rozbiórki lub innych warunków pozwolenia na rozbiórkę.

* Istotne odstąpienie – to zmiany w zakresie:

  • projektu zagospodarowania działki lub terenu, z wyjątkiem urządzeń budowlanych oraz obiektów małej architektury
  • charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego, np.: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji obiektu budowlanego
  • warunków niezbędnych do zapewnienia korzystania z obiektu budowlanego przez osoby niepełnosprawne, o których mowa w art.1 Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych, sporządzonej w Nowym jorku dnia 13 grudnia 2006 r., w tym osoby starsze
  • zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części
  • warunków zawartych w: miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, innych aktach prawa miejscowego, albo decyzji o warunkach zabudowy czy decyzji u ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego
  • wymagającym uzyskania lub zmiany opinii, uzgodnień i pozwoleń, które były wymagane do uzyskania pozwolenia na budowę

To projektant dokonuje oceny, czy odstąpienie jest istotne. Jeśli uzna on odstąpienie za nieistotne to zamieszcza w projekcie budowlanym odpowiednie informacje (rysunek i opis) dotyczące tego odstąpienia. W takim przypadku nie jest konieczne uzyskiwane zmiany pozwolenia na budowę.

Więcej informacji można uzyskać na biznes.gov.pl .

Podstawa prawna

- Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (jednolity tekst Dz. U. z 2013 r., Poz. 1409 z późniejszymi zmianami). - Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (jednolity tekst Dz. U. z 2013 r., Poz. 267 z późniejszymi zmianami). - Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. O opłacie skarbowej (jednolity tekst Dz. U. z 2012 r., Poz. 1282 z późniejszymi zmianami). - Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 1 marca 2021 r. w sprawie określenia wzoru formularza wniosku o zmianę pozwolenia na budowę (Dz.U. 2021 poz. 440)

Nota prawna

PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.

Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.

Płatny
ePUAP
Eksport do XML
Eksport do PDF