RB Raport bankowy

Druk RB Raport bankowy

0(0)
2289
Wersja: 05.03.2013

Do czego stosuje się RB

Raport bankowy sporządzony nawet w formie elektronicznej, może dla podatnika stanowić podstawę księgowania operacji dokumentowanych tym raportem. Raport stanowi okresowe zestawienie transakcji dokonanych przez klienta banku w związku z umową rachunku bankowego oraz przedstawionym mu zestawieniem transakcji.
Po zawarciu umowy rachunku bankowego, bank jest obowiązany przesyłać posiadaczowi co najmniej raz w miesiącu bezpłatnie wyciąg z rachunku z informacją o zmianach stanu rachunku i ustaleniem salda, chyba że posiadacz wyraził pisemnie zgodę na inny sposób informowania o zmianach stanu rachunku i ustaleniu salda. Zasada ta jest bezwzględnie obowiązującą i jedynie określony sposób informowania o zmianach stanu rachunku i ustaleniu salda może być odmiennie uregulowany między stronami na podstawie pisemnej zgody posiadacza rachunku. Posiadacz rachunku bankowego jest obowiązany zgłosić bankowi niezgodność zmian stanu rachunku lub salda w ciągu czternastu dni od dnia otrzymania wyciągu z rachunku.
Raport bankowy powinien wskazywać i opisywać określone operacje na rachunku zarówno pod względem ich przedmiotu, jak również ich wpływu na sytuację jednostki (przychód rozchód). Raport może pozostawać powiązany z innymi dowodami, na podstawie których dokonano księgowań określonych operacji, które opłacane były z rachunku jednostki.  
Dekretowanie poszczególnych pozycji z raportu bankowego może być dokonywane z przyporządkowaniem do nich osobnych kont księgowych. Raportu nie księguje się jako jeden dokument, ale jako zestawienie transakcji, z których każda tworzy niezależne zdarzenie, podlegające osobnemu rozliczeniu.

Podstawa prawna

Art. 728 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny (Dz. U 2014, poz 121).

Nota prawna

PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.

Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.

Płatny
ePUAP
Eksport do XML
Eksport do PDF

Zostań resellerem fillup

Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.